خدمات کتابخانه

بخش مرجع:

بخش مرجع کتابخانه مرکزی به منظور پاسخگویی به پرسش ها و نیازهای اطلاعاتی مراحعین، اقدام به گردآور و سازماندهی انواع منابع مرجع اعم از دایره المعارف ها، واژه نامه ها، دستنامه ها، منابع آماری، چکیده نامه ها و پایان نامه ها و دیگر منابع مرجع در رشته های مختلف علمی و به زبان های فارسی و لاتین نموده است.

بخش سفارشات:

در روند مجموعه سازی، برنامه ریزی، انتخاب و سفارش و تهیه با یکدیگر رابطه ای طولی دارند، بدین معنا که برنامه ریزی در بالاترین سطح، انتخاب رد سطح دوم و تهیه ی مواد که در واقع عبارت است از اجرای تصمیمات مربوط به گردش کار سفارشات و انتخاب در سطح سوم این روند جای دارد. و بخش سفارشات و تهیه جزء تفکیک ناپذیر از واحدهای دیگر کتابخانه می باشد.بخش سفارشات وظیفه ی سفارش و تهیه ی منابع اطلاعاتی از جمله کتاب، نشریه، بانکهای اطلاعاتی داخلی و خارجی را بر عهده دارد.

بخش گردش و امانت:

این بخش کار پذیرش عضو، گردش و امانت کتاب را بر عهده دارد. جستجوی کتاب در این بخش از طریق رایانه های مستقر در کتابخانه و برگه دان های کتاب انجام می شود. اهم وظایف این بخش:

پاسخگویی و راهنمایی مراجعان در رسیدن به منابع مورد نظرشان

وجین مجموعه ی کتابهای چاپی و همکاری با بخش فراهم آوری کتابخانه برای شناسایی و تهیه ی منابع جدید می باشد.

بخش خدمات فنی:

این بخش وظیفه ی فهرست نویسی و آماده ساز مجموعه ی کتابهای فارسی و انگلیسی را بر عهده دارد. برگه آرایی و سازماندهی برگه دان های عمومی کتابخانه مستقر در بخش گردش و امانت کتاب و رف برگه دان ها نیز در این بخش انجام می شود.

فهرست نویسی کتابها در این بخش مطابق قواعد فهرست نویسی انگلو-امریکن (AACR2) و بر اساس نظام رده بندی کتابخانه ی ملی پزشکی آمریکا (NLM) انجام می شود.

مهمترین منابع مورد استفاده برای سازماندهی مجموعه ی کتابها در این بخش عبارتند از:

سرعنوان های موضوعی پزشکی فارسی

نشانه مولف فارسی

فهرست مستند اسامی مشاهیر و مولفان

Medical Subject Hedading

NLM Classification

وب سایت کتابخانه ی ملی پزشکی آمریکا

وب سایت کتابخانه ی ملی جمهوری اسلامی ایران

بخش نشریات ادواری

در این بخش نشریات اواری دارای غنی ترین مجموعه ی نشریات علمی است. اعضای کتابخانه همه روزه از ساعت 7/15 تا 19 می توانند در محل بخش نشریات، مجلات مورد نظر خود را مطالعه نمایند و در صورت نیاز از مقالات دلخواه، زیراکس تهیه کنند. (نشریات اواری به هیچ عنوان امانت داده نمی شوند.)

در این بخش نشریات ادواری زیر نگهداری می شود:

الف- منابع گذشته نگر

ب- منابع جاری

منابع گذشته نگر شامل نشریاتی است که از ابتدای شکل گیری بخش نشریات جزء مجموعه بوده و یا در سال های بعد از شروع به کار وارد مجموعه شده و بعدها انتشار آنها متوقف شده و یا به دلایلی خریداری نشده اند. این گونه منابع 344 عنوان فارسی و 866 عنوان لاتین را در بر می گیرند که در آرشیو نشریات موجود است. نشریات لاتین چاپی مورد نیاز گروههای مختلف آموزشی ابتدا به بخش نشریات کتابخانه ی مرکزی تحویل می شود و سپس میان کتابخانه های دانشکده ها و بیمارستان های ذیربط توزیع میگردد.

بخش اطلاع رسانی:

بخش اطلاع رسانی کتابخانه و پایگاه عرضه اطلاعات به منظور انجام امور پژوهشی و تحقیقاتی جهت استفاده محققین، اساتید و دانشجویان دانشگاه مورد استفاده قرار میگیرد. با توجه به اهمیت اشاعه ی اطلاعات در قرن حاضر، این بخش از مهمترین بخش های این کتابخانه محسوب می شود و کاربران می توانند از این طریق به اینترنت و پایگاه های اطلاعاتی و نشریات الکترونیکی خریداری شده و همچنین کتابخانه ی دیجیتالی وزارت بهداشت و آموزش پزشکی دسترسی داشته باشند.

خدمات این بخش:

اطلاع رسانی جاری

جستجوی مقالات و منابع علمی 

پرینت و ذخیره مقالات

راهنمایی و مشاوره به محققین، پژوهشگران و دانشجویان در مسیر تحقیق


معرفی کتابخانه

محتوای مرتبط